Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Safra Kesesi Ameliyatı, karaciğerin alt yüzüne yapışık 7-10 cm uzunluğunda bulunan organımıza safra kesesi adı verilmektedir. Alınması hayati bir risk taşımamaktadır. Görevi karaciğer tarafından salgılanan safra sıvısını geçici olarak depo etmek olan bu organ, yaklaşık 50 mililitre safra sıvısını depolayabilmektedir. Yemek yediğimiz esnada kasılıp, safra sıvısını ince bağırsağa aktarır. Konsantre safra sıvısı yağlı yiyeceklerin sindirimini sağlar.

Safra Kesesinde Sıkça Görülen Hastalıklar

En sık görülen hastalıklar; safra kesesi taşı, safra kesesi polipleri ve safra kesesi kanseridir. Safra özünün yapımında, depolanıp ince bağırsağa aktarılmasında oluşan koordinasyon bozukluğu sindirim sisteminde de aksamalara neden olur. Hasta bunları ağrı, hazımsızlık, şişkinlik şeklinde hisseder. Safra kesesinde oluşan polipler daha çok safra kesesi fonksiyonu bozukluğunda görülür. Aşırı mukoza toplanmasından kansere yol açabildiği için bu gibi durumlarda erken teşhis ve tedavi önemli rol oynar. Safra kesesi kanseri ise bu hastalıklar içinde en önemli olanıdır. Zaman kaybedilmeden bir an önce tedavi olunması gerekir.

Safra Kesesi Ameliyatları

Günümüzde safra kesesi ameliyatı denilince ilk olarak akla gelen ve halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik kolosistektemi bu hastalığın tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Diğer ameliyat türü ise açık kolosistektemi ameliyatıdır.

Açık Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karında geniş bir kesik yapılarak 5-7 gün kalarak bu ameliyat yapılabilir. Bu ameliyat türü fazla tercih edilmemektedir.
  • Safra kesesinin akut alevlenmiş iltihabına bağlı dokuların çubuk şeklinde cerrahi aletler ile tutulma, kavranma zorluğu,
  • Daha önce geçirilmiş ameliyatlar sebebiyle kolayca ayrılamayan çevresel yapışıklıkların varlığı,
  • Laparoskopi ameliyatı için teknik ekip eksikliği,
gibi durumlarda açık safra ameliyatına başvurulabilir.

L aparoskopik kolosistektemi

Safra kesesi ameliyatlarında genellikle ilk olarak seçilen yöntemdir. Genel anestezi altında karına açılan kesikler yardımıyla safra kesesine ulaşılır. Yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Ameliyat esnasında safra kanalı ve safra kesesinin atardamarı klipler ile bağlanıp kesilir ve safra içindeki taşlarla birlikte çıkarılır. Hasta ameliyattan 7-8 saat sonra yürüyebilir ve gıda alabilir. Genellikle 1 gün yatırılan hastalar, 3 gün sonra normal hayatlarına dönebilirler.

Safra Kesesi Ameliyatlarının Riskleri Nelerdir?

Her ameliyat gibi bu ameliyatlarında bazı riskleri bulunmaktadır. Bu risk ortalama %2 civarındadır. Bu komplikasyonlar; Yara iltihabı, zatürre, damar ve idrar yolu iltihabı, kalp krizi ve safra yolu yaralanmalarıdır. İçlerinden en önemlisi safra yolu yaralanmasıdır. Şüphesiz bu yaralanma sonrasında sarılık veya safra sıvısı gelir. Ancak bu komplikasyonlar nadir olarak görülmektedir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Ameliyat sonrası yağlı yiyecekler yavaş yavaş yenilmeye başlanabilir. Özellikle 3 ay kırmızı et yerine balık ve süt ürünlerine başvurmak hasta açısından daha sağlıklı olacaktır. Ameliyat sonrası kronik ishali azaltmak için lifli gıdalar tüketilmelidir. Bol miktarda meyve ve sebze tüketilmesi gereklidir. Günde en az 1 litre kadar su tüketmeniz de faydalı olacaktır. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden, kafeinli içeceklerden ve şekerlemelerden kaçınılması gerekmektedir. Ameliyat sonrası 6 hafta kadar yaraların iyileşmesi beklenmelidir. Daha sonra düşük hızda bir defa yürüyüş yapmanız iyileşme sürecinde faydalı olacaktır. Daha sonra yaranızın durumuna göre doktorunuza danışarak hangi egzersizleri yapabileceğinizi öğrenebilir ve bu egzersizleri evinizde her gün tekrar edebilirsiniz.

Safra Kesesi Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Safra İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Safra İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Laparoskopik Safra Kesesi Ameliyatı

Laparoskopik Safra Kesesi Ameliyatı

Safra Kesesi Alındıktan Sonra Dikkat Edilecek Hususlar

Safra Kesesi Alındıktan Sonra Dikkat Edilecek Hususlar

Safra Ameliyat Sonrası Beslenme

Safra Ameliyat Sonrası Beslenme

Safra Kesesi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Safra Asitleri Nedir?

Safra Asitleri Nedir?

Ağızdan Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Ağızdan Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Safra Kesesi Vücudun Neresinde

Safra Kesesi Vücudun Neresinde

Safra Kesesi Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Safra Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6