Safra Kesesi Alındıktan Sonra Dikkat Edilecek Hususlar
15 Mayıs 2024

Safra Kesesi Alındıktan Sonra Dikkat Edilecek Hususlar

Safra kesesi alındıktan sonra, Safra kesesi, karaciğerin hemen altında karaciğerin kendi salgısı olan safrayı depolama işlevi gören bir organımızdır. Safra kesesi, karaciğerden atılan toksik maddeleri bağırsak organımızla vücudumuzdan uzaklaştırır. Ayrıca yediğimiz besinlerin sindiriminde önemli rol oynamaktadır. Safranın bileşiminde kolesterol ve çeşitli organik tuzlar mevcuttur. Bu tür maddeler arasındaki dengesizlik safra kesesinde taşların oluşmasına neden olmaktadır. Safra kesesi taş oluştuğunda tedavi edilmediği zaman bu taşlar safra yollarına dökülebilir. Bu taşlar safra yollarını kapattığı zamanda bazı hastalıklar meydana gelebilir. Mesela bu taşlar safra yolunu tıkadığı zaman sarılık hastalığı baş göstermeye başlayabilir. Dökülen safra taşları karaciğerinde üzerine gelebilir ya da karaciğerin üzerini kapatabilir. Bu durumda karaciğerimiz dengeli bir şekilde çalışamaz ve işlevini kaybedebilir. Karaciğerin işlevini kaybetmesi sonucu karaciğer yetmezliği ortaya çıkabilir. Bu tür hastalıkların ortaya çıkması durumunda acil bir müdahale gerekebilir. Ayrıca safra kesesi hastalığı ortaya çıktığı zaman hasta olan kişi zor bir süreçten geçer. Safra kesesindeki rahatsızlıktan dolayı hasta kişi aşırı ve şiddetli sancısı olur. Bu sebepten hemen safra kesesinde bir sorun olduğu ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda kişi hemen bir doktor tedavisi altında tedavi olmalıdır. Doktor gelen hastaya bazı tahliller yaparak duruma göre ameliyat edebilir. Yapılan ameliyatta safra kesesi alınabilir. Safra kesesi alınan kişi hayatına normal olarak devam edebilir. Ancak safra kesesi ameliyatından sonra kendisine biraz daha dikkat etmelidir. Safra kesesi ameliyatından sonra hasta nelere dikkat etmeli beraber bakalım;
  • Safra kesesi ameliyatından sonra hasta olan kişi doktorun verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalıdır.
  • Ameliyat içerik olarak safradan düşen taşların alınarak sindirimin daha kolay olmasını sağlamaktır. Bu sebepten dolayı da ameliyattan sonra hasta kişinin yeme ve içmesinde herhangi bir kısıtlama yapması gerekmemektedir.
  • Ameliyattan sonra hasta olan kişi bol miktarda su tüketmelidir. Karaciğerlerin taşlardan dolayı kapanmasından dolayı düzenli çalışması durabilir bu sebepten dolayı karaciğerin daha düzenli çalışması için bol miktarda su tüketmek daha düzenli çalışmasını sağlar.
  • Ameliyattan sonra eğer kişi sigara içiyorsa hemen sigara içmeyi bırakmalıdır.
  • Safra kesesi alınan kişi alkol içeceklerden uzak durmalıdır.
  • Asit içecekler zarar verme ihtimali olduğu için asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.
Herhangi bir yiyecek yeme kısıtlanması gelmemesi sebebi hastanın safra kesesinin alınması sindirimin düzene girmesine yardımcı olur yiyecekler bu olaya zarar vermez ancak yine de aşırı acı ve baharatlı yiyecekler tüketmekten uzak durmalıdır. Doktora danışan hasta eğer herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanıyor ise yapılan tedavi sonuçlarına göre bu tür ilaçları kullanmayı bırakabilir. Safra kesesi alınan hasta belli aralıklar ile doktoruna giderek bazı testler tahliller yaparak herhangi bir problem olup olmadığını kontrol edebilir. Doktorun tavsiye etmediği ilaçlar, aspirinler veya ağrı kesiciler kötü sonuçlar doğurabilir bundan dolayı bilinmedik ilaçlar kullanmaktan uzak durmalıdırlar. Her gün düzenli olarak yürüyüş yapmakta ameliyattan sonra daha çabuk toparlanmanıza yardımcı olabilir. Bu sebepten ameliyat olup safra keseniz alındıktan sonra biraz daha dikkatli olmanız sizin için daha iyi ve sağlığınıza daha yararlı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kanalı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kanalı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Safra Kesesi Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Safra Kesesi Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Güncel

Safra Kesesi Ameliyatı Kapalı

Safra Kesesi Ameliyatı Kapalı

Güncel

Midede Safra Suyu Belirtileri ve Tedavisi

Midede Safra Suyu Belirtileri ve Tedavisi