Safra Kanalı Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Safra Kanalı Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kanalı Kanseri, çok tehlikeli bir hastalık olmakla eken teşhisi oldukça zordur. Bu kanser çoğunlukla erken ciddi rahatsızlıklara sebep olmaz. Kanser belirtileri başlangıç itibariyle anlaşılmamakta olup ilerleyen zamanlarda belirtilerin artması sonucunda oluşmuştur. Safra kesesinin tanısı kanserin dışa doğru yayılması sonucunda anlaşılmaktadır. Safra kesesi kanserinde karaciğer altında içeri doğru karnı hissetmek oldukça zordur. Çoğu zaman Uzman hekimlerce safra kesesi kanseri yapılan ameliyat sonrasında tesadüfü olarak algılanır. Karaciğer hastalığı gibi sanılan safra kesesi kanseri aslında karaciğer hastalığıyla belirtileri aynı göründüğünden tespitinde zorluklar çekilmektedir. Safra kesesi kanserinin belirtileri ise karnın sürekli dinmeyen ağrıları, sürekli bulantı hissi ve tekrar eden bulantı ve kusmalar içermektedir.

Safra Kanalı Kanserinde Karın Ağrısı

Safra kanalı kanserine maruz kalan birinde ağrı genellikle karnın sağ bölgesinde oluşur. Bu durum ilk aşamada sürekli bir duygu gibi hissedilir ve daimî olarak olağan bir ağrı gibi devam eder. Hasta başlangıçta pek fazla bir şey hissetmez ama zamanla bu ağrı gittikçe artar. Bu durumda hasta ani ve şiddetli ağrılar yaşarsa hastalık yayılmaya başlamış ve ilerlemiştir. Bu durumda çok acil tedavi gerekir ve Uzman doktorlara müracaat edilmelidir.

Safra Kanalı Kanserinde Mide Bulantısı ve Kusma

Safra kanalı kanserinde ilk etapta karın ağrısı ile başlar ve bu ağrılar zamanlar artınca müdahale edilmediği taktirde bir sonraki aşamada midede yoğun bulunma hissi ve kusma gözlenmektedir. Bu durumda hasta kendisini sürekli yorgun hissedir. Yemek sonrasında uyku ve bulantı bir arada gözlemlenir. Safra kanalı kanseri yaşayan hastalar ağır yağlı yiyeceklerden ve tıka basa doymamaya gayret göstermektedir. Safra kanalı kanserinde yemek sonrası şişkinlik, ağrı ve karın rahatsızlıkları hat safhadadır.

Safra Kanalı Kanserinde Sarılık

Safra kanalı kanserinde hastalık ilerledikçe hastanın vücudunda sararmalar gözlemlenir. Karaciğer bu hastalık yüzünden görevini yapamaz işlevini kaybeder. Oluşacak tıkanıklıklar biliary sistemi ve safra kanalında seeps kanama anlamına gelir. Safrada sarımsı yeşil safra pigmentleri vücudun çeşitli kısımlarına yansıtır. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz örneğin safra kanalı kanseri ilerleyince safrada bulunan pigmentler gözün akının sararmasına neden olmaktadır. Hakeza tırnaklar üzerinde çıkan keratin yapıda sigara tüketilmiş gibi sararmalar gözlemlenir ayrıca deri altında şiddetli kaşıntı ve kaşıma hissindeki artma gözlemlenmiştir. İdrar sarı renkte ve koyu bir yapıdadır. Hakeza dışkı beyaz, kireçli ve soluk görülür bunun nedeni safra pigmentlerinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Safra kanalı kanseri ilk etapta sarılık hastalığı olarak algılanmaktadır. Oysaki Uzman doktorların yapmış olduğu tahlil ve kontrollerin sonucunda bu hastalık teşhis edilir. Hakeza sarılığa sahip olan hasta her zaman safra kanalı kanseri olduğu anlamına gelmez. Bir kısım karaciğer ve karaciğer hastalıkları il alkole bağlı karaciğer hastalıkları da sarılığa neden olabilmektedir. Bu hastalık türünde Viral Hepatit sarılık en fazla uzmanlarca rastlanan hastalık türüdür.

Safra Kanalı Kanserine Hastalarının Yapması Gerekenler

Safra kanalı kanseri hastalarda karın ağrı, mide bulantısı ve sarılık belirtileriyle oluşmaktadır. Bu dönemde hasta yemek yeme ihtiyacını erteler sürekli mide bulantısı ve kusma nedeniyle kilo kaybı hat safhadadır. Bu bulantılar ve ağrılar açıklanamaz ilk etapta ilerleyen zamanlarda karında şişkinlik gözlemlenir ve hasta sarılık belirtileri gösterir. Böylesi bir durum gözlenen hasta vakit kaybetmeksizin Uzman bir doktora gitmeli ve hekimin vermiş olduğu ilaçları düzenli olarak tüketmesi gerekir. Beklenmeyen bir ağrı olduğu taktir de saat, zaman ve mekân gözetilmeksizin en yakın hastaneye başvuruda bulunması gerekmektedir.

Safra Kanalı Kanseri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Safra Kesesi Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Midede Safra Suyu Belirtileri ve Tedavisi

Midede Safra Suyu Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Pankreas Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Pankreas Belirtileri ve Tedavisi

Safranın Faydaları Nelerdir?

Safranın Faydaları Nelerdir?

Safra Kesesi Temizleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Safra Kesesi Temizleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Safra Kesesi Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Safra Kesesi Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Güncel

Safra Kesesi Ameliyatı Kapalı

Safra Kesesi Ameliyatı Kapalı

Güncel

Safra Kesesi Laparoskopi Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Laparoskopi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6