Polip Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Polip Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Polip Safra Kesesi

Polip safra kesesi, bazı bireylerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Safra kesesi veya safra yollarında meydana gelen polipler, zamanla büyüyerek veya sayıca artarak önemli problemlere neden olabilir. Genellikle safra kesesi içinde ortaya çıkan polipler, aslında birer et parçasıdır. İlk aşamalarda belirgin semptomlara yol açmayan safra kesesi polipleri, müdahale edilmediğinde safra kesesinin işlevini yerine getirememesine neden olabilir. Bu durum, diğer organların da zarar görmesine sebep olabilir.

Poliplerin safra kesesi içinde geliştiği durumlarda bazı belirtiler ortaya çıksa da, bu durumun kesin tanısı için tıbbi görüntüleme cihazları ile muayene ve kontroller gereklidir. Sadece belirtilere veya hastanın şikayetlerine dayanarak safra kesesi polip varlığı teşhisi konulamaz. Safra kesesinde görülen poliplerin bazıları kötü huyludur. Kötü huylu polipler, safra kesesinden alınsa bile tekrar oluşarak safra kesesine ve dolaylı olarak karaciğere zarar verebilir. Ancak, safra kesesi poliplerinin %60'ı iyi huyludur, bu nedenle yapılan tedaviler genellikle başarılı sonuçlar verir.

Polip Safra Kesesinde Neden Oluşur?

  • Safra kesesi içinde oluşan poliplerin en büyük nedeni, vücutta biriken kolesteroldür. Damarlar içinde biriken kolesterol, birçok safra kesesi sorununa yol açar. Safra kesesinde oluşan taşlar ve kumların yanında, poliplerin oluşumunda da kolesterol büyük rol oynar.
  • Safra kesesi içinde meydana gelen tıkanıklıklar da polip oluşumuna neden olabilir. Ancak, bu tıkanıklığın uzun süreli olması gerekmektedir. Kısa süreli tıkanıklıklar kesinlikle poliplere neden olmaz.
  • Safra kesesi iltihabı, safra kesesi veya safra yollarında poliplerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle, safra kesesi iltihabı olan bireyler tedavilerini kesinlikle geciktirmemelidir. Aksi takdirde, farklı sorunlar ortaya çıkabilir.

Safra kesesi içinde oluşan polipler, aslında bir nevi iyi huylu kanser olarak değerlendirilebilir. Kanser hastalığında olduğu gibi, kontrolsüz yapılar gelişerek hücreleri etkiler ve bu hücreler büyük değişimlerle polipleri oluşturur. Genellikle belirtilere neden olmayan safra kesesi polipleri, ilerlediğinde bazı semptomlara yol açar. Özellikle hazımsızlık ve karın şişliği gibi durumlara neden olan bu sorun, kusma ve karın ağrısı gibi semptomlara da yol açabilir.

Polip safra kesesi, sorun olduğunda genellikle doktorlar bu poliplerin ameliyatla alınması gerektiğini belirtir. Polipler alındıktan sonra patolojik olarak incelenmelidir. Yapılan patolojik incelemeler sonucunda, eğer polip hastada problemlere neden olacak kadar büyükse, gerekli diğer tedaviler uygulanır. Eğer polip iyi huylu ise, geriye sorun kalmaz. Polipler alındıktan sonra, hastaların en az üç ay boyunca kontrol altında olması gereklidir. Bu nedenle sık sık muayenelerin yapılması faydalı olacaktır.

Polip Safra Kesesinde Görülen Yaş Grupları

Polip safra kesesi çocuklarda nadir görülür. Gençlerde de yaşlılara oranla oldukça az görülen bu durum, daha çok ileri yaşlarda meydana gelir. Eğer polip çok büyürse veya kötü huylu bir polip olduğu tespit edilirse, safra kesesinin alınması gerekebilir. Aksi durumda, diğer organlar da safra kesesinin işlevini yerine getirememesine bağlı olarak zarar görecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Safranın Faydaları Nelerdir?

Safranın Faydaları Nelerdir?

Safra Asitleri Nedir?

Safra Asitleri Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Safra Ağrısına Ne İyi Gelir?

Safra Ağrısına Ne İyi Gelir?

Açık Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Açık Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Alınırsa Ne Olur?

Safra Kesesi Alınırsa Ne Olur?

Safra Kesesi Laparoskopi Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Laparoskopi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ağızdan Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Ağızdan Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Güncel

Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?

Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?