Safra Çamuru Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Safra Çamuru Belirtileri ve Tedavisi

Safra Çamuru, Safra kesesi oluşan bu çamur safra kesesinin içinde bulunan sıvının zaman ile yumuşaklığını yitirmesi sonucu oluşur ve gerekli tedavi uygulanmaz ise safra çamuru safra kesesi taşına dönüşür. Karaciğer ile safra kesesi arasında bulunan safra kanalında çamur oluşabilir ve bu çamur giderilebilmek için gerekli önlem ve tedavi uygulanmaz ise bu çamur safra yolu taşına dönüşür ve safra kesesini tıkayabilir. Oldukça sinsi bir şekilde gelişen safra çamuru ilk başlarda hasta tarafından fark edilmez çünkü hayat kalitesini etkileyecek hiçbir zararı yoktur. Safra çamuru zaman içinde birikerek safra kesesi taşına dönüşür ve bu dönemde hastada sancılar başlar. Yeni oluşmaya başlayan safra çamuru hiçbir etki göstermezken hastalığın ilerlemesi ile mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Safra kesesi çamuru taşa dönüşmediği sürece ameliyat gerektiren bir rahatsızlık değildir. Düzenli ve dengeli beslenme gibi oldukça basit tedbirler ile safra taşı tedavisi evde mümkündür. Röntgen filmi ile kanıtlanmış hale gelen safra çamuru bir kez meydana geldikten sonra eğer tedavi edilmez ise ilerlemekte ve sürekli olarak kendini yenileyebilmektedir. Özellikle hamilelik, oruç tutma veya sürekli olarak diyet yaparak uzun süre aç kalma gibi durumlar safra çamuru oluşumunu tetiklemektedir. Düzenli olarak beslenmek ve öğün atlamadan dengeli beslenmek safra çamurunda tedavinin ilk ve en önemli aşamasıdır.

Safra Çamuru Belirtileri Nelerdir?

Kişiden kişiye değişen ve çoğu zaman belirti göstermeyen safra çamurunun en önemli belirtisi mide bulantısı ve sürekli kusma hissidir. Bunlara ek olarak hastada üşüme hissine bağlı olarak sürekli titreme ve midede gaz oluşumundan dolayı tekrarlayan geğirme gibi durumlar meydana gelmektedir. Başka birçok hastalıkta da ortaya çıkan bu belirtiler eğer farklı bir nedenle gelişmemiş ise gastroskopi ise safra kesesine bakılmalı ve hastalık ilerlemeden teşhis edilip gerekli tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Safra Çamuru Tedavisi Nasıl Yapılır?

Belirtileri ile günlük hayatı olumsuz etkileyebilecek olan safra çamurunda tedavi oldukça önemlidir. Zira çamur zaman içinde pıhtılaşarak sertleşir ve insan hayatını zora sokan bir durum olan safra kesesi taşına dönüşür. Safra çamuru birçok kişide kendiliğinden yok olabildiği gibi çoğu insanda da ilerleyebilen bir hastalıktır. Safra çamuru ameliyatsız tedavi edilir ve genellikle ilaç tedavisi uygulanır. Mide rahatsızlıkları da göz önünde bulundurularak kullanılan ilaçlar hastada safra çamurunun temizlenmesinde oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra evde uygulanacak bitkisel kür ve tedavi yöntemleri ile safra çamurundan kurtulmakta mümkündür.

Safra Çamuru Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
  • Bir limonun suyu ve saf zeytinyağı eşit miktarlarda karıştırılarak bir fincan olmak üzere günde üç kez yemeklerden önce tüketilir. Bu yöntem safra çamurunun temizlenmesinde oldukça faydalıdır.
  • 250 Gram demir hindi otu bir litre suda kaynatılarak ezilir ve suyu süzülerek aç karnına üç öğün olacak şekilde tüketilir. Bu kürü bir çay bardağı içmek yeterlidir.
  • Maydanoz, kereviz, papatya, ıhlamur ve ısırgan gibi kolaylık ile bulunabilen birçok bitkinin kaynatılarak suyunun içilmesi safra çamuru oluşmasını engellediği gibi safra çamurunu da temizlemekte oldukça etkilidir.

Safra Çamuru Yorumları

soru

Feyyaz Karaca

22 Mayıs 2024 Çarşamba

Benim miğdem alındı saframda çamur ve milimetrik taşlar var hangi besinler iyi gelir neler yememem gerek

Cevap yaz
cevap

Admin

22 Mayıs 2024 Çarşamba

Feyyaz Karaca, bu konuda bir uzmana danışmanız en doğru karar olacaktır. Genel olarak, yağsız ve hafif yiyecekler tercih edebilir, kızartma ve ağır yağlı gıdalardan uzak durabilirsiniz. Ayrıca, lifli gıdalar ve taze sebzeler tüketmek de faydalı olabilir. Geçmiş olsun.

soru

Nedret

24 Nisan 2024 Çarşamba

87yaşında komşum safra kesesinde çamur var birde karaciğer değerleri yüksek sarılık oldu ağzım zehir gibi diyo yemek bile yiyemez oldu ne önerirsiniz

Cevap yaz
cevap

Sarılik

24 Nisan 2024 Çarşamba

Geçmiş olsun sarıldığın günümüzde tıpda bilinen bir tedavisi yoktur ancak sarılık ufak çizik gibi vücutta kan bırakılarak kesilir çok basit bir yöntem dır profesörler bile akıl erdiremiyo çok hızlı hemen kesilir hastalık herkes sarılık kesemez yanlız her şehirde lokman aktar var onlar bilmezse bile sarılık kesen duymuş olanlar var arayın kesen vardır Allah ın insanlara tıbba göre imkansız çünkü tedavisi yok ama sarılık kesmeyi bilene 1 dakika lık hastalıktır sarılık

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Safra Asitleri Nedir?

Safra Asitleri Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Safra Kanalı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kanalı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Temizleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Safra Kesesi Temizleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Açık Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Açık Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Safra Ameliyat Sonrası Beslenme

Safra Ameliyat Sonrası Beslenme

Güncel

Safra Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Safra Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Safranın Faydaları Nelerdir?

Safranın Faydaları Nelerdir?

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6