Gebelikte Safra Kesesi Taşı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Gebelikte Safra Kesesi Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte safra kesesi taşı, gebelik süreci safra kesesi taşı bakımından kadınların oldukça yatkın oldukları bir dönemdir. Bu konuda yapılan araştırmalarda gebe kadınların yaklaşık %5-10 kadarında safra kesesi olduğuna dair bir sonuca ulaşılmıştır. Uzmanlar bunun bazı nedenlerden kaynaklandığını ileri sürmektedir. En önemli sebepler arasında gebelikte progesteron ve östrojen hormonlarının seviyelerinde meydana gelen değişim ve kadının vücudundaki yağ ve kolesterol dengesinde meydana gelen değişim yer almaktadır. Çünkü progesteron hormonu safra kesesindeki hareketleri azaltmakta ve safra taşlarının oluşumuna yol açmaktadır. Östrojen hormonunun etkisi ise safra salgısının içeriğindeki kolesterol miktarının artmasına yol açmakta ve dolayısıyla taş oluşumunu arttıran etkiye neden olmaktadır. Kan yağlarının, kolesterol değerlerinin değişmesi de safra taşı oluşumunu hızlandırmaktadır. Bilindiği gibi kolesterol safra taşlarının çoğunun oluşmasına yol açar. Kadınların fazla sayıda doğum yapması, gebelik sayısının artması da safra kesesi taşı oluşumunda önemli bir etkendir.

Bu etkenlerin dışında gebe kadının yaşının ileri olması, ailede genetik yatkınlık olması, kilolu olması, bazı kan hastalıklarının olması gibi durumlar varsa, gebelikte safra kesesi taşı oluşumu bakımından riskli olarak kabul edilir. Zaten kadın olmak başlı başına safra kesesi taşı oluşumu bakımından riski arttırmaktadır. Bu nedenle gebelik döneminde anne adayının rutin kontrolleri arasında bu konuda da değerlendirilmesi, özellikle yakınmaları olan kadınların izlenmesi tavsiye edilir. Safra kesesi taşı bakımından risk faktörleri bulunuyorsa, gebe kadınların bu süreçte beslenmelerine dikkat etmesi yararlı olabilir. Çünkü bazı yiyecekler safra akışının normal düzende olmasına neden olur. Özellikle domates, fındık, çilek, elma, fasulye, kızılcık, kereviz, maydanoz, Hindistan cevizi gibi besinler bu konuda anne adaylarına yardımcı olacaktır.

Gebelikte safra kesesi taşı tedavisi nasıl yapılır?

Gebe kadınlarda oluşan safra taşı genellikle herhangi bir belirti vermeden ilerler. Ancak bazı gebelerde safra taşının karakteristik belirtileri arasında olan şiddetli karın ağrısı, akut kolesistit belirtileri meydana gelebilir. Bu semptomların şiddetli olması halinde, safra taşının cerrahi olarak tedavisi edilmesi gündeme gelebilir. Fakat genel uygulama gebe kadınların ilaç tedavisiyle gebelik sürecini geçirmesini sağlamaktır. Özellikle beslenmeye dikkat etmek, safra düzenleyici ilaçları doktor kontrolünde kullanmak anne adayının rahat bir gebelik geçirmesine yardımcı olabilir. Doktorlar ameliyatı genellikle gebelik sonrasında ertelemeyi uygun görürler. Eğer acil bir durum meydana gelirse, ameliyatla safra taşı ve safranın alınması kaçınılmaz olabilir. Bu durumda ameliyata ancak gebeliğin ikinci üç aylık sürecinde karar verilir. Bu dönem ameliyat için en uygun dönemdir. Safra kesesi taşı safra yollarını tıkarsa, gebelerde de sarılık belirtisi gösterebilir. Bu durum acil bir tedavi uygulanmasını gerektirir.

Gebelikte Safra Kesesi Taşı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

Safra Kesesi Alınırsa Ne Olur?

Safra Kesesi Alınırsa Ne Olur?

Polip Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Polip Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Ağızdan Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Ağızdan Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Hamilelikte Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6