Safra Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Safra Ağrısına Ne İyi Gelir?

Safra Ağrısına Ne İyi Gelir, safra ağrısı özellikle iltihap durumlarında ve taş oluşumlarında kendini göstermektedir. Safra taşı nedeni ile oluşan ağrılar genellikle şiddetli bir şekilde başlayarak ilerleyen zaman içinde git gide azalır. Bu şekilde gelişen kolik ağrılar kişilerde %35 oranında rastlanır. Bu ağrılar hasta yemek yedikten hemen sonra fazlalaşır ve safra kesesinde yer alan taşlar kanalları tıkaması nedeni ile birdenbire oluşan şiddetli ağrılar baş gösterir. Bu ağrıların en şiddetli hissedildiği bölgeler ise midenin ön tarafında ve sağ üst karın bölgesinde oldukça etkili hissedilir. Nadiren de olsa sırtta omuzlarda, kürek kemiklerinde ve kalbe kadar hissedilen ağrılar yaşanır. Bu ağrılar özellikle kalp krizi belirtilerini andırmasından dolayı hastalar genellikle büyük bir telaşa kapılır. Ayrıca iltihap problemlerindeki ağrılar hem daha şiddetli yaşanmasının yanı sıra hem de uzun zaman devam eder. Meydana gelen bu ağrılara ateş, titreme, mide bulantısı ve kusmalarda eşlik eder. Genel olarak hastalarda ağır bir yemeğin ardından ağrı meydana geliyorsa safra ağrısı akla gelen ilk neden olmalıdır. Bu belirtilerle kendini gösteren ağrılara genelde ağrı kesici içerikli ilaçlar cevap vermeyebilir. Bazı durumlarda hasta gaz çıkardığında rahatlama sonucunda ağrının dineceğini düşünse bile bu durumunda ağrı için iyi bir çözüm olmadığını anlayacaktır. Yaşanan ağrının süresi yaklaşık olarak 10 veya 15 dakika da sürebilmesinin yanında 2-3 saat kadar da devam edebilmektedir. Böyle durumlarda safra ağrısına iyi gelecek doğal ve bitkisel çözümlere başvurmak ağrının en aza inmesine yardımcı olabilir.


Siyah Turp Suyu: Özellikle safra ağrısı yaşayan hastalar iltihap sebebiyle meydana gelen ağrılar çekiyorlarsa, düzenli olarak her gün yaklaşık 100 gr kadar siyah turp suyunu gün içine yayarak tüketebilirler. Verilen bu miktarın iki katına çıkarılarak tüketilmesi de mümkündür. Bu küre yaklaşık 15 gün düzenli devam edilmesi sonucunda safra ağrılarının tamamen geçmesine veya en aza inmesini sağlayacaktır. Fakat siyah turp suyunu her gün yeniden taze olarak hazırlanması oldukça önem taşımaktadır.

Elma Kürü: Ağrıların nedeni safra kesesinden kaynaklanıyorsa elma kürü oldukça iyi bir seçimdir. Yaklaşık olarak 1 su bardağı elma suyu ve 1 çorba kaşığı kadar elma sirkesi ile karıştırılarak tüketilmesi sonrasında safra ağrısı kısa bir zaman içinde etkisini kaybedecektir.

İsveç Şurubu: Safra ağrılarına karşı oldukça etkili olan bitkisel ve doğal ürünlerden bir tanesi de İsveç şurubudur. Fakat isminde anlaşılacağı gibi şurup olarak adı geçen İsveç şurubu içilerek değil de sadece ağrıların bulunduğu bölgelere dışarıdan sürülerek uygulanmalıdır. İsveç şurubu kullanırken mutlaka bir hekime danışmanızda fayda vardır.

Bitki Çayları: Safra ağrılarının en aza indirilmesi ile safra akışının çok daha kolay ve hızlı gelişmesi adına, bitki çayları içinde anti spazmodik içerikleri barındıranlar önemle tercih sebebi olmalıdır. Bu konuda tavsiye edilen bitki çayları karışımlarında önereceğimiz aşağıdaki doğal ve şifalı bitkilerden faydalanabilirsiniz. 2 tutam hatmi kökü, 2 tutam hindiba kökü, 1 tutam civan peçemi, 1 tutam ısırgan otu ve 1 tutam pelin otu verilen bu miktarlarda karıştırılarak kaynatılması sonucunda safra ağrılarını giderecek şifalı bir iyileştirici olarak kullanılabilir. 1 su bardağı soğuk su içerisine yukarıda verdiğimiz karışımdan 1 çorba kaşığı ilave edilerek geceden sabaha kadar beklettikten sonra sabahleyin bu karışımı süzdürerek gün içine yayarak tüketebilirsiniz. Bu bitkisel şifalı karışımın safra ağrılarına çok iyi geldiğine sizlerde şahit olacaksınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Safra Çamuru Belirtileri ve Tedavisi

Safra Çamuru Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Çamuru Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Çamuru Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Safra Kesesi Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Safra Kesesi Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Güncel

Safra Diyeti Tarifi ve Malzemeleri

Safra Diyeti Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Safra Kesesi Ameliyatı Kapalı

Safra Kesesi Ameliyatı Kapalı

Güncel

Bebeklerde Safra Kesesi Taşı Tedavisi

Bebeklerde Safra Kesesi Taşı Tedavisi